Nicholas Winton – Síla lidskosti

Ve čtvrtek 13. 10. jsme s žáky 7. - 9. tříd navštívili Národní dům v Trutnově, kde jsme zhlédli mnoha cenami ověnčený a emocionálně velmi silný dokument Mateje Mináče Síla lidskosti. Tento film pojednává o Nicholasi Wintonovi, který z vlastní iniciativy před vypuknutím 2. světové války zachránil 669 převážně židovských dětí z okupovaného Československa. Průvodcem filmu byl Joe Schlesinger, reportér kanadské televizní stanice CBS, který byl jedním ze zachráněných dětí. Dobové archivní záběry se střídaly se vzpomínkami Nicholase Wintona a jím zachráněných dětí. Po zhlédnutí filmu jsme se od pana Zdeňka Tulise, vedoucího vzdělávacího projektu, dozvěděli zajímavosti z jeho osobních setkání s Nicholasem Wintonem. Jedno oko nezůstalo suché a celý program v nás zanechal velmi silný dojem.

Mgr. Iveta Šílová

foto čerpáno z wikipedie