V úterý 24.10. navštívili naši sedmáci a osmáci film Anna is missing. Film vypráví o tom, jaký dopad může mít naše jednání na internetu na naše životy a jak nakládáme se svým soukromím. Protože téma bylo opravdu vážné, na projekci jsme se společně připravovali a vysvětlovali jsme si některé pojmy, které ve filmu zazněly – bezpečnost na internetu, kyberšikana, digitální stopa, sexuální predátoři nebo např. sharenting. Může se zdát, že jsou to pojmy z úplně jiné dimenze, ale opak je pravdou. Aniž bychom to tušili, každý z nás denně zanechává na internetu svou digitální stopu a je jen na každém z nás, jak je velká. Čím je větší, tím je náš on-line život více zneužitelnější a pohyb na internetu nebezpečnější. Jakkoliv se může zdát toto téma už probrané a informace známé, tento film nám dokázal, jak málo o nebezpečích na internetu víme.
Anna je influencerka, která natáčí videa s velice provokativním obsahem. Jednoho dne se ale odmlčí a v tu chvíli po ní začne pátrat patnáctiletá Nina, která najde její polonahé fotky v mobilu svého táty. Následně se rozjede sled naprosto šokujících a nepředvídatelných událostí, které ničí život nejedné rodině.
Film jsme zhlédli v naprosté tichosti, udivení, šokovaní, rozčílení, překvapení… prostě plní emocí. Snímek měl neuvěřitelný náboj a spád a naprosto splnil naše očekávání. Snímek, který byl trochu detektivkou, trochu trilerem a hodně poučný… Každý si z toho odnesl kus toho, co se ho týkalo. Teď je důležité to, aby naše děti vzaly rozum do hrsti a několikrát vážily svoje kroky, které každodenně podnikají na sítích. Nezapomínejme, že i sebemenší hloupost může v on-line světě, který je s tím off-line velice úzce propojený, skončit tragédií. A jaká je vaše digitální stopa?
Mgr. Tereza Koubová