OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ráno v 8,45 hod v sobotu 28. 1. 20223 jsme se opět sešli před trutnovskou zdrávkou natěšeni na nová zajímavá témata z oblasti přírodních věd.
Tentokrát jsme na prvním stanovišti pracovali s M-Boty, malými robůtky, které jsme poprvé viděli při minulé návštěvě. Dají se ovládat dle prográmku, který si připravíme. Naučili jsme se tedy několik základních úkonů k napojení robota a zkoušeli jsme programovat. Cílem bylo, aby náš robot urazil naplánovanou trasu. Touto trasou byl čtverec o daných rozměrech. Někomu šlo programování lépe, jinému hůře, ale nakonec se nám všem rozhýbat robota podařilo!
Během přestávek mezi úkoly jsme si pochutnali na sladkém moučníku jako vždy.
Na druhém stanovišti jsme si povídali o vylučovacím ústrojí člověka. Např. jak vzniká moč a z čeho, kudy je moč z těla odváděna a kde se hromadí, při jakém množství vytvořené moči se objeví nutkání na močení a další…. Byla pro nás připravena pitva ledvin, kde jsme si mohli naživo prohlédnout a osahat ledviny s napojením na močovody. Jako zajímavost jsme viděli několik pravých ledvinových kamenů. Též jsme si vysvětlili, jak tyto močové kamínky vznikají a jak lze jejich vzniku zabránit, protože není jednoduché je z těla odstranit a pacientovi způsobují velké bolesti.
Poslední stanoviště bylo v chemické laboratoři místní zdravotnické školy a věnovali jsme se chemickým pokusům. Připomněli jsme si typickou reakci kyseliny octové se sodou, kde vyvíjející se oxid uhličitý způsobí silné pěnění. Této znalosti jsme využili při výrobě protistresového balónku. Na jeho výrobu je třeba 3 nafukovacích balónků a měkké a zároveň elastické hmoty, kterou se nám všem ale nějak nedařilo umíchat (z vody, lepidla Herkules a jedlé sody, k obarvení tempera). Uspěli jen 2 mladí chemici…. HA-HA-HA! I to je ale osud pokusů, někdy vyjdou, někdy ne …..
Než jsme se nadáli, bylo po všem a ručičky hodinek ohlašovaly dobu oběda. Rozutekli jsme se domů se slibem, že příště určitě opět rádi přijdeme!
Mgr. Brožová, Mgr. Linhartová a parta nadšenců do přírodních věd