V tomto školním roce jsme se již tradičně dne 19. 10. vydali navštívit trutnovskou zdrávku v rámci prvního sobotního přírodovědného dostaveníčka. Bylo nás hodně a opět na nás čekala tři stanoviště.
Nejprve nám mladý sokolník předvedl svého vlastního dravce - káně harissová. Povídal nám o sokolnictví, jak sokolník dravce získá a za kolik, jak a čím ho krmit, jak ho cvičit, jaký příbytek připravit, kdy přepelichává nebo jaké znalosti člověk potřebuje, aby složil sokolnické zkoušky. Ukázal nám též nutné pomůcky - od úvazu, přes rukavici až po brašnu. Všichni jsme bedlivě naslouchali, neboť vyprávění bylo poutavé a plné zajímavostí. Oberin, tak se sameček káněte jmenoval, byl téměř na dosah a celou dobu nezavřel zobák, neboť stále svému pánovi skákal do řeči. Všimli jsme si také, že mladý samec nemá některé prsty na noze. Sokolník nám pak prozradil smutný důvod. V závěru povídání jsme byli svědky toho, jak Oberin vyplivl vývržek tvořený z nestrávených částí potravy. Vývržky jsou totiž pro dravé ptáky typické.
Další dvě stanoviště byla přeměřovací. Zjišťovali jsme údaje o našem těle. Vlastně jsme absolvovali takovou komplexní zdravotní prohlídku bezbolestně a zadarmo! Používali jsme měřidla a senzory zn. PASCO, počítač, tonometry, speciální váhu, spirometr, oxymetr nebo kalkulačky a vzorce. Zjistili jsme třeba, jak se změní tlak krve a tep (puls) měřený před zátěží a po vykonání zátěže, měřili jsme činnost svého srdce a pořídili záznam tzv. elektrokardiogram (EKG), foukali jsme objem vzduchu do trubičky a zjišťovali jsme vitální kapacitu plic, pomocí pulsní oxymetrie jsme kontrolovali správné okysličení krve, měřili jsme si tělesnou teplotu, zjišťovali jsme aktuální tělesnou výšku a hmotnost. Ze zjištěných údajů jsme získali index tělesné hmotnosti (BMI) = číslo používané k orientaci o podváze, normální hmotnosti, nadváze a o obezitě. Speciální váha nám rovněž vypočítala procento tělesného a orgánového (viscerálního) tuku a také procento svalů na kostře. Pořídili jsme si otisk vlastního chodidla - tzv. plantogram, z něhož jsme si ověřovali, zda nemáme ploché nohy, protože víme, že zdravá noha by měla mít vytvořenou příčnou a podélnou klenbu pro pružnou chůzi, udržení rovnováhy a ochranu cév a nervů v chodidle. Jako bonus jsme pomocí Archimédova zákona měřili objem svého kotníku. Zajímavé bylo si výsledky mezi sebou porovnat.
Mezi činnostmi jsme byli našimi hostiteli pozváni na koláčky. Byly skvělé jako vždy! Dopoledne rychle uteklo a moc se nám na zdrávce líbilo. Již se těšíme, co si pro nás připraví příště!
Mgr. Brožová, Mgr. Linhartová