„Nesmíš se bát“

V pondělí 7.11. nás ve škole navštívili lektoři z institutu Paměť národa. Formou zážitkového workshopu „Nesmíš se bát“ se děti během čtyř vyučovacích hodin seznamovaly s příběhem dvanáctileté dívky Evy, která má úplně obyčejné zájmy a starosti, jenomže se píše rok 1939 a začíná válka… Na deníkových záznamech Evy je vidět, jak se její bezstarostný život mění a vše nabírá na obrátkách.

Účastníci workshopu se přenesli do období druhé světové války. Před Evou se otvírá příležitost stát se součástí ilegální odbojové skupiny proti nacistům. Jak se k této nebezpečné výzvě postavili dospělí a jak děti? To si mohli žáci osmého a sedmých ročníků vyzkoušet na vlastní kůži. Celý program postupně poodhaloval informace, příběhy, nutil děti se rozhodovat, brát zodpovědnost za svá rozhodnutí a zdůvodňovat to svým blízkým. Útržky z Evina deníků děti dramaticky ztvárňovaly, seznamovaly se tak s dilematy, které tehdejší doba na lidi kladla.

Celý dojem z workshopu umocnil fakt, že Eva byla skutečná dívka, která se dožila konce války a byla velkou bojovnicí. Na závěr se také odhalilo, že nejeden odvážlivec by se do odboje zapojil také!

Lektorům děkujeme za jejich nelehkou a důležitou práci a celý zážitek v nás necháme ještě dlouho doznívat. Možná nám to pomůže se trochu jinýma očima podívat na sebe a svět kolem nás.

Mgr.Tereza Koubová