„Byli to naši sousedé“

Díky nabídce Institutu Paměť národa se naši žáci 9. ročníku mohli v první půli listopadu formou účasti na vzdělávacím programu vcítit do životních situací a dilemat lidí, kteří procházeli zlomovými okamžiky první poloviny 20. století. Deváťáci vstoupili do rolí obyvatel městečka Slavonice a seznámili se s problematikou soužití různých národností v nově vzniklém Československu. Sdíleli všichni nadšení z nově vzniklého samostatného státu? Jak se proměnily vztahy mezi českou a židovskou komunitou? Workshop, kterého se děti zúčastnily, využíval prvky výchovné dramatiky a zážitkové pedagogiky, události se připomínaly na základě vzpomínek pamětníků zaznamenaných na portálu Paměti národa. Žáky tato poutavá forma zpracování zajímavých historických témat zaujala a stejně jako jejich průvodcům v osobách lektorů jim patří naše uznání a chvála. Nově nabyté znalosti jim budou jistě k užitku nejen v hodinách dějepisu, ale i v životě.

Mgr. Iveta Šílová