Přírodovědné hrátky opět na zdrávce

V rámci našich přírodovědných sobot jsme se dne 25.1. nejprve prokousali zábavným zeměpisným kvízem, jehož cílem bylo v časovém limitu vyluštit neznámý text a zjistit, co znamená. V něm jsme uplatnili všechny své znalosti a dovednosti při hledání odpovědí, za které jsme získávali chybějící písmena tajuplného textu. Neznámý text jsme společnými silami stihli včas vyluštit a také jsme zjistili, že se jedná o slova hymny Evropské unie, která byla složena na hudbu Ludwiga van Beethovena, „Ódy na radost“.

Další úkol nás čekal z genetiky. Stali se z nás všech na chvíli genetičtí inženýři, kteří se snaží izolovat vlákno kyseliny DNA. K tomu účelu jsme použili banán, z něhož jsme postupně laboratorními metodami (rozpouštění, filtrování, srážení, extrakce), získali dvoušroubovici vlákna banánové DNA obalené molekulami bílkovin. Tu jsme si pak uzavřeli v etanolu do malé skleněné lahvičky a nesli po akci domů jako důkaz.

Na posledním stanovišti nás přivítal p. ředitel Hásek, který nám vyprávěl o radioaktivitě. Radioaktivní záření se dělí na alfa, beta a gama. Víme, že je ve velké míře životu nebezpečné (vzpomeňme výbuch v Černobylu či Fukušimě), ale nedá se chutnat, čichat ani vidět. Dokázali jsme si tedy pomocí přístrojů, že skutečně existuje. Např. jsme míru těchto radioaktivních paprsků měřili přístrojem zvaným Geiger-Müllerův počítač, který vždy zapípal při zachycení radioaktivní částice. Podobné detektory záření se používají i v praxi, protože je toto záření běžně součástí našeho životního prostředí. Ale naštěstí jen v míře našemu zdraví neškodné. Také jsme měli možnost vidět tyto paprsky a jejich směr pomocí mlžné komory. Prolétávající radioaktivní částice studenou mlhou z alkoholových par zanechávaly po sobě stopu – jakousi dráhu, kterou jsme mohli pozorovat.

Vše nás opravdu zaujalo. Tradičně nás na zdrávce pohostili koláčky a dobře pobavili. Čas rychle utíkal, až nás zamrzelo, že je konec. Ale my jsme slíbili, že přijdeme zase v březnu!


Mgr. Brožová a Mgr. Linhartová