Přírodovědný kroužek již potřetí na „zdrávce“

Již po třetí v tomto školním roce jsme se sešli na přírodovědné akci na SZŠ a VOŠZ v Trutnově.

I tentokrát měli pro nás učitelé ze „zdrávky“ připravená velmi zajímavá témata.

Nejdříve nás čekalo poutavé vyprávění o podmořském světě. Zaujalo nás zejména vyprávění o slanovodních akváriích a v nich žijících korálech, které tvoří rozsáhlé útesy na mořském dně. Korál patří do třídy korálnatci a spolu se sasankami a medúzami se řadí do živočišného kmenu žahavci. Koráli, na rozdíl od sasanek, vylučují schránky z křemičitanu či uhličitanu vápenatého. Schránky korála podpírají a chrání. Většina korálových útesů roste nejlépe v teplých, mělkých a slunečných vodách. Bohužel nám tato nádhera postupně vymírá. Korálové útesy jsou křehké a velice citlivé na stav vody. Proto jsme si povídali o tom, co je ohrožuje, jak je můžeme chránit a proč jsou pro svět důležité.

Přímo v budově zdrávky mořské akvárium mají. Viděli jsme nejen žahavé korály se schránkou i bez, ale také krevetky a rybičky; např. klauna očkatého – hrdinu kresleného filmu „Hledá se Nemo“. Také jsme si zkoušeli korály určit za pomoci obrázků a šlo nám to moc dobře.

Na dalším stanovišti nás čekaly chemické pokusy s plyny – heliem, vodíkem a oxidem uhličitým.

Jak poznáme plyny? Jsou lehčí či těžší než vzduch? Dají se zvážit? Hoří nebo nehoří? Mohou být nebezpečné? Jak se přepravují? Proč je ve sněhovém hasicím přístroji oxid uhličitý a ne skutečný sníh? Co je suchý led? Na tyto otázky jsme hledali odpovědi s p. ředitelem Háskem, který nám potom osobně předvedl, jak si vdechnutím helia můžeme vyrobit tzv. „šmoulí hlas“. My jsme nelenili a vyzkoušeli to také. To byla legrace! Však se helium používá na oslavách pro zasmání a pobavení. Za odměnu jsme si odnesli heliem naplněné balónky domů.

Na posledním stanovišti proběhla pitva srdce. Ukázali jsme si, z jakých částí se srdce skládá a jak funguje krevní oběh. Jako názornou pomůcku jsme použili srdce prasečí, které je našemu velmi podobné. Srdce jsme si důkladně prohlédli: potěžkali jsme si ho (je velké), osahali jsme chlopně, žíly i tepny, určili jsme síně a komory a prostrčili jsme prst aortou (srdečnicí)….

Den se opět vydařil. Nechyběla chutná svačinka a všichni se už těší na další setkání!


Blanka Brožová a Alice Linhartová



Seznam videí