První přírodovědná sobota v tomto školním roce 2022/23

Se zahájením školy přichází čas zájmových aktivit, z nichž jedna je u nás obzvláště oblíbená – SOBOTY NA ZDRÁVCE.

V rámci spolupráce jsme pravidelně zváni na zdravotnickou školu v Trutnově, abychom strávili sobotní dopoledne netradičně a hlavně zábavně s přírodními vědami. Termín padl na první říjnovou sobotu.

Nejprve nás čekal magnetismus a elektromagnetické jevy. Vyzkoušeli jsme si zobrazit siločáry v daném magnetickém poli různých magnetů a zjistili, že feromagnety nejsou tak přitažlivé jako neodymové magnety. To, jak se vytváří magnetické pole, jsme poté využili při výrobě vlastního jednoduchého elektromotoru, který pracuje na principu elektromagnetického pole. Výrobek jsme si mohli odnést domů na ukázku. Motory všem krásně fungovaly.

Poté jsme pracovali s robotickou soupravou VEX 123. Učili jsme se od jednoduchých kroků po složitější naprogramovat robota ve tvaru barevného puku tak, aby plnil naše příkazy a pohyboval se v připraveném poli ve tvaru šachovnice. Vrcholem naší práce bylo naprogramovat robůtky rozpoznávající barvy pro cestu bludištěm s překážkami. A že se nám to dařilo!

Nakonec jsme se v arboretu zdrávky, kde pěstují bylinky i zajímavé stromy (např. jinan dvoulaločný) a chovají včely, setkali se sokolníkem Vojtou a jeho dravcem, kterým bylo káně harrisovo. Vojta nám velmi poutavě o dravcích vyprávěl. Už víme, co je k chovu dravých ptáků potřeba a že pro lov s dravcem je nutné složit sokolnické zkoušky. Bezpečně poznáme rozdíly mezi dravci a sovami. Blíže jsme také poznali Vojtovo káně, které jsme si mohli navíc podržet na sokolnické rukavici z jelení kůže, a zjistili jsme při tom, že jsou ptáci opravdu velmi lehcí, což potřebují k létání.

Během přesunu z jednoho stanoviště na druhé nás již tradičně čekala chutná svačinka, tentokrát to byly výborné muffiny s krémem.

Nic nám nechybělo, vše nás bavilo, a tak nám “sobotní škola“ rychle utekla. Již se těšíme, co bude příště!

Mgr. Blanka Brožová a Mgr. Alice Linhartová