Zahraniční výjezdy v rámci programu Erasmus+

Naše škola se od roku 2022 účastní programu Erasmus+, který je spolufinancován EU. Projekt „Děti Země“, nazvaný podle neakademického vzdělávacího konceptu Marie Montessori pro děti sedmých až devátých tříd, se stal pilotním projektem pro naši mezinárodní spolupráci a výjezdy do zahraničních škol.

Žáci třetího trojročí Montessori sekce již měli možnost třikrát vycestovat do zahraničí a na měsíc se stát součástí škol a kolektivů místních žáků ve vybraných státech EU. První pobyt se uskutečnil v září 2022 v německém Wittenberge v místní Montessori škole a farmě. Montessori koncept, který je více cílený na rozvoj praktických sociálních dovedností, hlubší rozvoj klíčových kompetencí žáků a na jejich týmovou spolupráci, německá Montessori farma bezesporu nabídla a nám se tak podařilo zažít, co jsme si přáli. Zajímavé bylo zjištění, že naše právě vznikající farma tady u nás na Trutnovsku je v mnoha ohledech daleko rozvinutější. Navíc přátelství zůstalo a němečtí kamarádi přijedou v prosinci za námi a v budoucnu nás čeká další spolupráce.

Druhý pobyt byl ve znamení velké přírodní katastrofy, která v únoru 2023 v podobě zemětřesení postihla Turecko. Žáci v tu dobu již vyjeli na měsíční pobyt do Istanbulu. Hlavní město stálo naštěstí mimo ohrožení, ale státní smutek, zavřené školy a pomoc krizovým oblastem se dotkl všech. I přesto na Turecko rádi vzpomínáme. Istanbulské pamětihodnosti, výborná jazyková spolupráce s dětmi z turecké školy i pobyt v rodinách, to vše naplnilo naši vizi.

Třetím a závěrečným se stal výjezd do Itálie na přelomu května a června 2023. Děti procestovaly zemi od severu až na jih a tentokrát navštívily rovnou školy dvě - na severu v Pergine a na jihu na Sicílii školu v Alcamo. Tentokrát je také čekaly projektové dny, vzájemná kulturní spolupráce a samozřejmě návštěva mnoha kulturních památek. Nejvýraznějším zážitkem se pak stala společná plavba na lodi La Grace, replice historické lodi z 18. století. Žáci ze všech škol se stali součástí posádky a vyplutí na moře se pro účastnící se deváťáky stalo symbolickým přechodovým rituálem do dalších vod jejich života.

Celý projekt jsme uzavřeli a odprezentovali v trutnovském kulturním centru Uffo na akci MontErasmus 2023. Podívejte se s námi! (viz. příloha "Videa")

Rok 2024 bude ve znamení dalších výjezdů v rámci dalšího Erasmus+ projektu nazvaného „Jsme jiní a přece stejní“. Děti tentokrát vyrazí do Norska, Chorvatska a Německa.

V dalších letech plánujeme nabízet zahraniční výjezdy nadále všem našim žákům třetího trojročí.

Děkujeme za tuto možnost, kterou EU v rámci svého programu Erasmus+ poskytuje.

Více informací k zahraničním zkušenostem Montessori školy na webových strákách Montessori školy :-)

Videa